Festiwal HEROES OF VINTAGE ! | NEWSY
Festiwal Heroes of Vintage to impreza prezentująca zespoły z czasów wielkiej eksplozji polskiego rocka z lat 80. Ten czas określany jest przez krytyków muzycznych jako najbardziej ciekawy i wartościowy w historii polskiej muzyki rockowej. To wówczas debiutowały i świeciły triumfy takie zespoły jak Republika, Oddział Zamknięty, Kobranocka, Tilt, Perfect, Lady Pank, Kult, Róże Europy i wiele, wiele innych. Pragniemy nawiązując do tej twórczej siły i energii z lat 80 dać szanse młodym twórcom, którzy poprzez uczestnictwo w konkursie mieliby szanse na prezentacje swoich możliwości u boku zasłużonych muzyków z lat 80. Takie połączenie pozwala stworzyć formułę w której tradycja muzyczna i legendy rocka z lat 80. wspierają konkurs dla młodych zespołów.
Krzysztof Skiba-Dyrektor Artystyczny Festiwalu HoV
Od organizatorów:
Heroes of Vintage
Festiwal Heroes of Vintage to nowy trójmiejski festiwal będący hołdem złożonym muzyce i kulturze lat 80 i 90.
To dwudniowe święto muzyki, która ukształtowała całe pokolenia obecnych 30 i 40 latków.
Ten Festiwal to powrót do złotych czasów polskiego rocka, kiedy to ta genialna muzyka poruszała serca i umysły odbiorców, słowa miały głęboki sens, a wykonawcy byli prawdziwymi bohaterami trudnej rzeczywistości czasów PRL’u , a następnie raczkującej młodej demokracji.
Polski Rock towarzyszył głębokim przemianom zachodzącym w rzeczywistości Polski.
Utwory rockowe na bieżąco komentowały ówczesne wydarzenia polityczne i społeczne oraz wyrażały marzenia i aspiracje młodych ludzi, a obecnie stanowią jedyną w swoim rodzaju kronikę lat 80 i 90.
26. i 27. września w Sopockiej Zatoce Sztuki będziemy mogli ponownie sięgnąć do korzeni tej wspaniałej muzyki i przywrócić jej należne miejsce w sercach fanów, a dzięki bogatemu programowi wydarzeń towarzyszących koncertom przypomnieć sobie nie tak odległą historię naszego kraju.
Organizatorem Festiwalu jest Zatoka Sztuki, opiekę merytoryczną nad festiwalem objął Krzysztof Skiba, który jest jego dyrektorem artystycznym.
Program Festiwalu Heroes of Vintage
26.09.
Godz. 18.00 Spotkanie z mediami organizatorów oraz dyrektora artystycznego Krzysztofa Skiby, omówienie nadchodzącego festiwalu, przedstawienie gości specjalnych.
Godz.19.00 Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy, przywitanie gości przez Krzysztofa Skibę.
(Wystawa składa się z 2 części, pierwsza pokazuje działania artystów w walce z władzami PRL’u, po przez demonstracje, happeningi i performance, min. dokumentacja działań Pomarańczowej Alternatywy), druga cześć to zdjęcia z za kulis największych wydarzeń muzycznych lat 80 i 90 np. festiwali w Jarocinie)
Godz.20.00 Rozpoczęcie koncertu finałowego oraz rozstrzygnięcie konkursu dla młodych zespołów rockowych.
Godz.22.00 Rozpoczęcie koncertu zespołu Big Cyc
27.09.
Godz. 13.00 START
W ciągu dnia następujące wydarzenia:
BIMBROWNIA ARTYSTYCZNA czyli
SEKS, BUNT I PUNK ROCK w czasach PRL-u
Dyskusja z udziałem:
Leszka GNOIŃSKIEGO (współautora filmu „Beats of Freedom” o polskiej muzyce rockowej lat 80. współautora Encyklopedii Polskiego Rocka, autora książek o zespołach Kult i Myslovitz)
dr Mirosława PĘCZAKA (socjologa, dziennikarza tygodnika „Polityka”, krytyka muzycznego, autora książek o subkulturach w PRL)
Krzysztofa MIELEWCZYKA (byłego perkusisty słynnej grupy punkowej Deadlock, autora książki o seksie w czasach PRL-u pt. „Lubieżna częstotliwość).”
Krzysztofa SKIBY (frontmena grupy Big Cyc, autora książki „Artyści, wariaci, anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80.” oraz „Komisariat naszym domem. Pomarańczowa Historia” o happeningach lat 80.
Dyskusja będzie połączona z promocja książek „Lubieżna częstotliwość” Krzysztofa Mielewczyka i „Komisariat naszym domem. Pomarańczowa Historia” Krzysztofa Skiby.
Krzysztof Mielewczyk „Lubieżna częstotliwość”.
Zabawne obrazki z życia erotycznego w czasach PRL-u. Każdy, kto z przyjemnością czytał „Zapiski starego świntucha” Charlesa Bukowskiego, z entuzjazmem zanurzy się w lubieżnych opowiastkach Krzysztofa Mielewczyka. Stylizowane nieco na gawędę szlachecką, pełne inteligentnego humoru historyjki dostarczą czytelniczej frajdy smakoszom gatunku. Pisać na poważne tematy lekko, ale mądrze , a przede wszystkim dowcipnie to niełatwa sztuka.
Wydawnictwo: Novaeres.
Różne barwy opozycji
„Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia” Krzysztofa Skiby to opowieść o happeningach antysystemowych w czasach PRL-u, kiedy to zbuntowana młodzież chcąc wykiwać służby porządkowe przebierała się za krasnoludki. Autor barwnie i z humorem opisuje nie tylko boje słynnego ruchu Pomarańczowa Alternatywa (ze szczególnym uwzględnieniem akcji Galerii Działań Maniakalnych z Łodzi, której był liderem), ale także kreśli obyczajowy portret życia studenckiego tamtego okresu i całego swego pokolenia.
W książce wydanej w czerwcu 2014 przez Narodowe Centrum Kultury znajdziemy nie tylko opisy happeningów z Wrocławia, Łodzi czy Warszawy ośmieszających władze czy obrazki obyczajowe z życia kontestacyjnej młodzieży, ale także pokaźny zbiór fotografii, ulotek, plakatów i ulicznych graffiti z lat 80. Cennym uzupełnieniem są dokumenty dawnej Służby Bezpieczeństwa takie jak raporty, meldunki i donosy agentów dotyczące działalności Skiby i jego kolegów pozyskane z zasobów archiwalnych IPN. Ta książka to nie tylko cenne źródło wiedzy dla wszystkich miłośników historii, to także przykład na to jak być wolnym w zniewolonym kraju. Pomarańczowej Alternatywie jak mało komu udało się wystawiać do wiatru aparat przemocy i władze, a także obnażyć głupotę systemu oraz pokazać prawdziwy absurd rzeczywistości życia w PRL.
PANEL FILMOWY POD PATRONATEM CULTURE.PL PREZENTUJĄCY WYBÓR FILMÓW DOTYCZĄCYCH ŻYCIA W PRL .
Obejrzymy następujące filmy:
Toys, Political Dress, Beats of Freedom
MUZYCZNY PCHLI TARG.
Pchli targ dla kolekcjonerów.
KONCERT GWIAZD
Od odz.20.00 Koncert gwiazd, podzczas którego wystąpią: Róże Europy, Sztywny Pal Azji, Kobranocka, oraz finalista knkursu dla młodych zespołów
Festiwal zakończy koncert jubileuszowy Oddziału Zamkniętego (35 lecie działalności)