EKIPA
- Drak
- Pit
- Saimon
- Jelonek
- Daray
- Letki
BIO
Zespół założony został w Szczytnie przez wokalistę i gitarzystę Pawła "Draka" Grzegorczyka i perkusistę Grzegorza "Brooza" Sławińskiego w 1985 roku. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z tytułu utworu formacji Def Leppard, "Die Hard the Hunter". Skład współtworzyli ponadto gitarzysta Robert „Mooha” Ropiak i basista Janusz Enerlich. Także w 1985 roku w Miejskim Domu Kultury odbył się pierwszy koncert zespołu. W 1988 roku funkcję basisty objął Marek „Kosa/Carlos” Kosakowski. Rok później skład został rozszerzony o wokalistę Michała Grzymysławskiego, którego szybko zastąpił Cezary Studniak.
W 1990 roku Hunter jako kwintet zarejestrował pierwsze demo pt. Requiem. W międzyczasie funkcję gitarzysty pełnił Mirosław „Walker” Szymańczak, który zastępował Ropiaka. Z kolei jako perkusista z zespołem na krótko związał się Marek „Mariasz” Dyba zastępując Sławińskiego. Po licznych lokalnych koncertach w 1991 roku, zespół po raz pierwszy wystąpił w Niemczech. Roku później grupa zarejestrowała kolejną kasetę, której materiałem był koncert Huntera w Węgorzewie z udziałem nowego basisty Tomasza „Goliasha” Goljaszewskiego. Kolejne demo Huntera pt. Requiem II zostało nagrane w studiu należącym do Wojciecha Pilichowskiego, jednakże te nagrania zaginęły.
W latach 1993–1994 zespół koncertował w Polsce i za granicą. Odbyła się trasa koncertowa w Niemczech wraz z zespołem KAT. Muzycy wystąpili również m.in. na sopockim molo oraz podczas Mannheim Rock i Mettmann Rock Me. Występy zespołu poprzedzały także koncerty Acid Drinkers w Polsce. W trakcie koncertów w Niemczech zespół otrzymał propozycję nagrania debiutanckiego albumu ze strony APN Studio Neustadt GmbH. Na początku 1994 roku debiut Huntera był na ukończeniu, jednakże muzycy zdecydowali się na ponownie miksowanie w warszawskim studiu S4. Płyta zatytułowana Requiem ukazała się w grudniu 1995 roku nakładem wytwórni muzycznej Meridian Publishing. Na płycie znalazło się piętnaście utworów zaśpiewanych głównie w języku angielskim. Warstwę muzyczną stanowił thrash metal z rozbudowanymi partiami gitary prowadzącej. Z kolei w tekstach Grzegorczyk odniósł się do zagadnienia wojny.
Wydaniu debiutu towarzyszyła promocja w radiu i lokalnych rozgłośniach radiowych. Do utworów „Freedom” i „Screamin' Whispers” zostały zrealizowane teledyski okazjonalnie emitowane przez stacje telewizyjne Polsat, TVP Polonia, a także w programach Telewizji Polskiej "Luz" i "Clipol". Materiał spotkał się także z pozytywnym odbiorem prasy, w tym magazynów Gitara i Bas, Brum oraz Sztandar Młodych. W efekcie grupa wystąpiła w ramach koncertu Gitarowy Top'95 w warszawskiej Sali Kongresowej. W 1996 roku zespół zagrał na Przystanku Woodstock, razem z Robertem "Moohą" Ropiakiem, który powrócił do grupy na trzy lata. W międzyczasie Grzegorczyk został zaproszony przez zespół T-raperzy znad Wisły do zarejestrowania partii gitar w utworze „Prąd stały\prąd zmienny”. W latach późniejszych grupa nadal koncertowała, jednakże realizacja drugiej płyty pozostawała jedynie w sferze planów. W 1999 roku formacja ponownie wystąpiła w ramach koncertu Gitarowy Top'98. Zmianie uległ także skład Huntera. Ropiaka został zastąpiony przez Piotra „Pita” Kędzierzawskiego. Natomiast funkcję basisty objął dotychczasowy pracownik techniczny Konrad "Saimon" Karchut.
Pod koniec 1999 roku grupa zrealizowała pierwszy utwór zapowiadający nową płytę pt. „Kiedy umieram...”. Kompozycja ukazała się po raz pierwszy w 2001 roku dołączona do albumy koncertowego Live. Na płycie znalazł się zapis koncertu z festiwalu Przystanek Woodstock w 1996 roku oraz dwa teledyski. Nowa piosenka wpisująca się w ideę protest songu cieszyła się zainteresowaniem publiczności. Była emitowana przez stacje telewizyjne VIVA Polska i MTV Polska. W 2002 roku Karchut związał się z zespołem Vader wraz, z którym koncertował niespełna rok. W sierpniu, także 2002 roku Hunter rozpoczął nagrania drugiego albumu studyjnego, we współpracy z producentem muzycznym Andrzejem Karpem. W sesji nagraniowej poza członkami zespołu uczestniczyli Marek „Musik” Musik i Paweł „Żaba” Żełobowski grający na kongach, były basista Tomasz „Goliash” Goljaszewski oraz skrzypek Michał Jelonek, muzyk znany z występów w zespole Ankh. Po ukończeniu nagrań Jelonek został przyjęty do zespołu. Premiera pierwszego utworu promującego płytę odbyła się pod koniec roku. Wydawnictwo zatytułowane Medeis ukazało się 7 marca 2003 roku nakładem wytwórni Rubicon w dystrybucji Pomaton EMI.
Materiał był promowany w stacjach radiowych oraz telewizji, z kompozycją „Fallen” grupa wystąpiła w talk show Kuba Wojewódzki, emitowanym przez Polsat oraz w programie Zbigniewa Hołdysa - Hołdys Guru w TVP2. Pozytywne recenzje Medeis zyskał także w prasie, w tym branżowym magazynie Metal Hammer. Formacja dała także szereg koncertów w ramach Medeis Tour. Także w 2003 roku muzycy wystąpili na Przystanku Woodstock wspierani przez aktorów z olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Rok później zespół otrzymał nagrodę Złotego Bączka, nagrodę publiczności Przystanku Woodstock. Grupa wystąpiła także na wspomnianym festiwalu po raz trzeci z rzędu. Tego samego roku nakładem Mystic Production ukazały się wznowienia debiutu Requiem oraz Medeis. Natomiast w efekcie współpracy z firmą Złoty Melon ukazała się pierwsza płyta DVD Huntera pt. Przystanek Woodstock. Na przełomie marca i kwietnia 2005 roku grupa zarejestrowała trzeci album studyjny. Wydawnictwo zatytułowane T.E.L.I... ukazało się 30 maja 2005 roku nakładem Metal Mind Productions. Płyta ukazała się również w wersji anglojęzycznej. Pochodzący z płyty utwór „Pomiędzy niebem, a piekłem” dotarł do 1. i 8. miejsca, odpowiednio Szczecińskiej Listy Przebojów oraz Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Latem tego samego roku do zespołu dołączył na krótko Krzysztof „Docent” Raczkowski, który zastąpił niedysponowanego Sławińskiego. Jednakże muzyk zmarł 18 sierpnia, w cztery dni po ostatnim wspólnym koncercie. Jeszcze w sierpniu Hunter wystąpił w ramach Metal Hammer Festival, podczas którego muzycy wykonali m.in. utwór „Pomiędzy niebem, a piekłem”, zadedykowany pamięci Raczkowskiego. 30 listopada 2006 roku firma Metal Mind Productions wydała pierwszą kompilację nagrań zespołu, pt. HolyWood. Na dwupłytowe wydawnictwo złożyły się płyta DVD, na której znalazł się zapis dwóch występów na festiwalu Przystanek Woodstock z 2003 i 2004 roku. Z kolei na płycie CD znalazł się m.in. utwór „Easy Rider”, zarejestrowany z gościnnym udziałem satyryka Krzysztofa Daukszewicza, a także interpretacja piosenki „Hey Ya!” z repertuaru zespołu OutKast.
W 2007 roku zespół koncertował w ramach Mystic Tour wraz z Rootwater, Frontside i Virgin Snatch. Z końcem roku 2008 współzałożyciel grupy Grzegorz Sławiński zaprzestał współpracy z zespołem. Na początku 2009 roku do zespołu dołączył Dariusz Brzozowski, który zastąpił Sławińskiego. W odnowionym składzie grupa zarejestrowała czwarty album studyjny. Płyta zatytułowana HellWood ukazała się 14 kwietnia 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Wydawnictwo było promowane teledyskami do utworów „Labirynt Fauna” i „Strasznik”, odpowiednio w reżyserii Dariusza Szermanowicza i Mateusza Winkla. Poza utworem „Labirynt Fauna”, który dotarł do 1. miejsca listy przebojów Antyradia, popularnością cieszyła się piosenka „Cztery wieki później”, która uplasowała się na 26. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego. 11 listopada 2009 roku zespół zagrał koncert akustyczny w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Kolejne koncerty odbyły się już w ramach trasy HellWood Tour obejmującej 30 miast w Polsce.
W lutym 2010 roku album HellWood uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku heavy metal. Tego samego roku formacja rozpoczęła prace nad jubileuszowym albumem DVD z okazji dwudziestopięciolecia działalności. W międzyczasie zobowiązanego głównie występami w Dimmu Borgir Brzozowskiego zaczął zastępować Arkadiusz „Letki” Letkiewicz. Muzyk wpisał się także w skład sześcioosobowego już zespołu grając na kongach. 27 czerwca 2011 roku do sprzedaży trafiło wydawnictwo pt. XXV lat później ostatecznie wydane w formie 2 płyt DVD i 3 płyt CD. Na albumie znalazły się m.in. dwa koncerty zespołu, pierwszy z nich został zarejestrowany w warszawskim klubie Stodoła, z kolei drugi stanowił zapis występu we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Ponadto na potrzeby wydawnictwa został zarejestrowany film dokumentalny uzupełniony o archiwalne nagrania z początkowego okresu działalności zespołu. Materiał był promowany podczas kolejnej, obejmującej dwadzieścia miast trasy koncertowej.
W 2012 roku XXV lat później uzyskało nominację do nagrody Fryderyka. Materiał został także wyróżniony w plebiscytach czasopism Teraz Rock i Magazyn Gitarzysta. Następnie Hunter odbył kolejną, liczącą siedemnaście występów trasę koncertową pod nazwą Armageddon Tour 2012. Natomiast latem muzycy wystąpili podczas festiwali Ursynalia oraz Sonisphere poprzedzając takie zespoły jak: Metallica, Machine Head, czy Gojira. 6 listopada 2012 roku nakładem Tune Project oraz Mystic Production (wytwórnia odpowiedzialna jedynie za dystrybucję), zespół wydał kolejny album pod tytułem Królestwo. Do współpracy przy produkcji płyty zaproszono ponownie Andrzeja Karpa. Pewna część materiału została zarejestrowana również w innych miejscach, jak np. MDK w Szczytnie. Na płycie znalazło się 11 utworów, spośród których do utworów „Trumian Show” i „PSI” nagrano teledyski. Promocji towarzyszyła trasa koncertowa "Królestwo Tour 2013" rozpoczęta 17 lutego 2013 w Szczytnie, a mająca swój finał 2 maja 2013 we Wrocławiu. 4 lipca 2013 roku album został wyróżniony przez Związek Producentów Audio-Video otrzymując status złotej płyty. Została ona wręczona zespołowi 3 sierpnia podczas występu na Przystanku Woodstock.
15 listopada 2013 r. nakładem wytwórni Tune Project ukazał się album "Imperium", będący kontynuacją słowno-muzyczną albumu "Królestwo"."Imperium", podobnie jak "Królestwo", nagrano w mazurskiej wiejskiej stodole. Część śladów i edycji zrealizowano także w pierwszej sali prób zespołu w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie, w domowych studiach zespołu oraz kilka partii perkusyjnych w studio Sonus. Dzięki temu powstał materiał unikalny brzmieniowo, który nie miałby szansy powstać w normalnym studio nagraniowym. Odgłosy natury można usłyszeć w przerwach między utworami a czasem nawet w samych kompozycjach, co było zabiegiem celowym. W kilku nagraniach wziął udział chór. Po raz pierwszy w historii Hunter wyprodukował materiał bez producenta zewnętrznego. Zmiksowaniem płyty zajął się tradycyjnie już Jacek Miłaszewski (Chimp Studio) z którym Hunter współpracuje od czasów płyty "Hellwood". Sesję fotograficzną zrealizował Aleksander Ikaniewicz. Równolegle, tego samego dnia "MANIA Studio" zarejestrowała również zdjęcia do teledysku "Imperium UBOJU". Wszystko to odbyło się w prawdziwej rzeźni w miejscowości Maradki. Ze względu na poruszany temat uboju rytualnego, mimo mocnych scen finałowych, "Przegląd Wydarzeń Tygodnia" (TVP Info) prowadzony przez Mariusza Pietrasika oraz program "Tak czy Nie" (POLSAT News) prowadzony przez Macieja Stroińskiego zdecydowały się na jego emisję i wywiad z zespołem. Wywołało to duże poruszenie wśród telewidzów i fanów zespołu.
Za pośrednictwem własnej firmy wydawniczej Tune Project, zespół zamierza wydać w 2014 r. DVD koncertowe oraz reedycje dwóch wcześniejszych płyt. Materiał, który ukaże się na DVD/Blue Ray został zarejestrowany 15 listopada 2013 r. podczas koncertu premierowego nowej płyty w warszawskim kinoteatrze Palladium.
Reedycje płyt “Requiem” i “MedeiS” ukażą się na początku roku i będą dostępne sklepie internetowym zespołu www.sklep.tuneproject.pl. Z tej okazji zostaną one zremasterowane przez Jacka Miłaszewskiego, który odpowiada za miksy ostatnich trzech płyt zespołu. W marcu 2014 r. ruszy trasa koncertowa promująca najnowsze wydawnictwo.